DİYARBAKIR İL MEM ARGE

Kalkınma Ajansları

Kalkınma Ajansları bölgeler arası eşitsizliklerin azaltılması ve bölgesel kalkınmanın sağlanması için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışmalar yürüten özerk kamu kuruluşlarıdır. Kalkınma Ajansları doğrudan yatırım yapan uygulayıcı kuruluşlar değildir. Kalkınma Ajanslarının asıl görevi kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliğini destekleyerek yerel potansiyelin açığa çıkmasını sağlamaktır. Türkiye genelinde her biri Düzey 2 Bölgelerinde kurulan 26 adet Kalkınma Ajansı mevcuttur.
Kalkınma Ajansları

2006 yılında "pilot" uygulama olarak kurulan İzmir ve Çukurova Kalkınma Ajanslarından sonra, Bakanlar Kurulu'nun 22.11.2008 tarih ve 27062 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanan 2008/14306 sayılı "Bazı Düzey 2 Bölgelerinde Kalkınma Ajansları Kurulması Hakkında Karar"ı ile 8 bölgede daha Kalkınma Ajansı kurulması kararlaştırılmıştır.

Kalkınma ajanslarının amacı özel sektör ile kamu kuramlarının ve sivil toplum kuruluşlarının koordinasyonu ile bölgesel kalkınmanın sağlanmasıdır. Bu kapsamda kalkınma ajansları belirli dönemlerde belirlenmiş konular hakkında çağrılar çıkartarak bölgelerin kalkınmasına destekte bulunmaktadırlar.

TRC2 Bölgesi olarak adlandırılan ve Diyarbakır, Şanlıurfa illerinde faaliyet gösteren sorumlu ajans Karacadağ Kalkınma Ajansı'dır.

Sadece hibe dağıtacak bir kuruluş olmayan Kalkınma Ajansları, bölgesel kalkınma ve gelişmenin yönetiminde ve yönlendirilmesinde kamu ve özel sektör ile sivil toplumun işbirliği ve güç birliğini sağlayarak yerelde yeni bir "yönetişim" mekanizması sunmaktadırlar.

Kalkınma ajanslarının projelerinden yararlanmak için her kalkınma ajansının sitesinde yayınlanmakta olan çağrılar takip edilmelidir. 

 

Karacadağ Kalkınma Ajansı: https://www.karacadag.gov.tr/ 

Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS): https://kaysuygulama.sanayi.gov.tr/Kays/KaysIstemci/giris.jsp

2014- 2023 Bölge Planı: /meb_iys_dosyalar/2020_06/21174116_2014-2023_BOLGE_PLANI-.pdf

Şehitlik Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Bulvarı / Eski Eğitim Fakültesi / Yenişehir / Diyarbakır - 0412 322 2235 / 0412 322 2236

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.